Ohjelmistossa 3.9.2022.
”Heidän valtava intonsa oppia uutta ja samalla kykynsä olla ymmärtämättä yhtään mitään ovat ominaisuuksia, joita vain harvoilla on.” Mirjam Mäki, Veeran äiti.
On tullut aika raottaa salaisuuden verhoa. Lavalle saapuvat Nouhau-säätiön Noubel-mitalipalkitut tutkijat Tatu ja Patu. Kuinka heistä tuli keppi-ihmisharrastajia ja kuinka vaikea oli Tatun ja Patun teini-ikä? Millainen on Outola – ihanuuksien ihmemaa – heidän itsensä kertomana ja muiden kuvittelemana? Myös Tatun ja Patun lapsuudesta kerrotaan totuuksia ihmisjärjelle käsittämättömin keinoin.
Tatu ja Patu, elämä ja teot on pullollaan hauskoja hetkiä, outoja asioita, riemukasta musiikkia ja ennennäkemättömiä paljastuksia. Linnateatterin uutuusnäytelmä on syväluotaus ja pintaraapaisu Outolan tunnetuimpien veljesten elämään. Sen tiedot perustuvat haastatteluihin ja saatavilla olleeseen arkistomateriaaliin. Kaikkien asioiden todenperäisyyttä ei kuitenkaan ole kyetty täysin varmistamaan.
Esitys sisältää myös outoja aakkosia.
Esitys sopii noin 3-vuotiaasta eteenpäin.
Työryhmä
Ohjaus ja dramaturgia: Sami Rannila
Näyttelijät: Nestori Kyyrä, Kalle Tulander
Pukusuunnittelu: Anniina Kuula
Lavasuunnittelu: Niina Suvitie
Musiikki: Kari Mäkiranta
Maskisuunnittelu: Minna Pilvinen
Lavastuksen valmistus: Mikko Saaristo
Tarpeiston valmistus: Nanna Mäkinen
Valo- ja äänisuunnittelu: Kristian Uusitalo
Tuottaja: Harri Herlin
Vierailuesitys
3.9.2022 klo 15 ja klo 18
Esityksen kesto noin 40 min.
Liput 14 €
Esitysajat
Esityksen kesto noin 40 min.